Zielona Góra, ul. Staszica 15

+48 68 451 75 85

logo persson meble biurowe zielona góra

Ergonomia

Słowo ergonomia - wszyscy je kojarzymy, często go używamy, ale czy na pewno wiemy co oznacza i jak bardzo istotna jest sama ergonomia dla nas w życiu codziennym? Określenie pochodzące z języka greckiego, w dosłownym tłumaczeniu, oznacza gr. εργον - praca + νομοσ - prawo, czyli naukę o pracy.


Szacuje się, że przeciętny współczesny człowiek w czasie trwania swojego życia, przesiedzi około 80 tysięcy godzin. Liczba przeogromna - nic dziwnego, skoro w samej tylko pracy spędzamy około 8 godzin dziennie - wielu z nas niestety na siedząco. Pracę i wyzwania zawodowe poprzedza jeszcze etap edukacji (od przedszkola nawet do studiów), który w większości również… spędzamy na siedząco. Patrząc na to z szerszej perspektywy, zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej pozycji, a kluczowy w tym wszystkim jest… mebel. A dokładniej - krzesło.


Odpowiednio dobrane krzesło pozwala utrzymać właściwą postawę w czasie wykonywanej pracy czy pobieranej nauki. Musi być jednak dobrze dopasowane do charakteru wykonywanej czynności, czasu oraz przede wszystkim - samej sylwetki użytkownika.


ergonomia dopasowanie krzesła do użytkownika

Na jakie czynniki powinniśmy zwracać uwagę wybierając krzesło?

W pierwszej kolejności na jego rozmiar, kształt i dodatkowe funkcje, które są nam niezbędne, a dopiero później na estetykę. Specjaliści ds. ergonomii sylwetki uważają, że to nie kolor czy materiał wykończenia powinien być naszym decydującym argumentem, a tzw. serce krzesła biurowego, czyli mechanizm sprawiający, że krzesło działa tak, a nie inaczej. Oczywiście wielu z nas, konsumentów, kieruje się w wyborze krzesła względami finansowymi - kupujemy względnie tanie krzesła, jednak jest to zgubne - takie krzesła są mniej wytrzymałe i gorzej przystosowane do długotrwałej pracy, a ostatecznie cierpi na tym nasz kręgosłup i nasze zdrowie. Finalnie fotel trzeba będzie często wymieniać, co może okazać się dużo większym wydatkiem, niż inwestycja w dobre krzesło, które posłuży latami.


Wybierz krzesło dopasowane do Twojego ciała

Każdy użytkownik powinien zawsze wybierać krzesło dopasowane do swojego ciała - swojej sylwetki, wysokości, wagi i indywidualnych preferencji. Zupełnie inne potrzeby wykazuje ciało osoby wysokiej, dobrze zbudowanej i masywnej, a inne osoby szczupłej czy niskiej. Podobnie kwestia wieku - dzieci, dorośli i osoby starsze to trzy grupy, które będą korzystać z różnych typów krzeseł dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb - a przynajmniej powinny.


Ogólna zasada doboru krzesła do budowy ciała zamyka się w prostej proporcji - osoby o masywnych sylwetkach, wysokie i ciężkie powinny wybierać krzesła z dużym, obszernym siedziskiem i wysokim oparciem. Modele z małym i siedziskami, niskim oparciem, wąskim odstępem pomiędzy podłokietnikami będą dobrym rozwiązaniem dla użytkowników niskich i szczupłych.


Konfiguracja krzesła czyli jak ustawić krzesło “pod siebie”

Każde nowoczesne krzesło posiada opcje konfiguracji - można je dowolnie dostosować do szczegółowych potrzeb użytkownika. Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę? Co możemy zmienić w dzisiejszych krzesłach i jak ustawić je w najbardziej optymalny sposób?

Idealne oparcie – dla użytkownika najkorzystniej będzie, jeśli oparcie będzie sięgało przynajmniej do wysokości łopatek. Dodatkowo, specjalnie wyprofilowana część lędźwiowa powinna znaleźć się na wysokości lędźwi użytkownika, co zapewni mu wsparcie i odciążenie kręgosłupa.


Up & down – funkcja Up&Down jest dostępna w większości modeli foteli biurowych. Z jej pomocą użytkownik może regulować dowolnie wysokość oparcia oraz części lęźwiowej. Z reguły odbywa się to bez konieczności schodzenia z krzesła, dzięki czemu odpowiednie ustawienie krzesła jest jeszcze wygodniejsze i łatwiejsze.


Dynamiczne oparcie – odpowiednie oparcie to wsparcie dla kręgosłupa. Pamiętajmy, że w czasie wykonywania pracy w pozycji siedzącej nasz kręgosłup nie jest w bezruchu - wbrew pozorom on cały czas pracuje. Na czas wielogodzinnej pracy niezbędne jest zapewnienie mu właściwej pozycji - odpowiednio ustawione oparcie fotela nie tylko sprawi, że użytkownik poczuje się komfortowo, ale nawet zrelaksuje swoje plecy w czasie pracy.


Podłokietniki – dodatkowym wsparciem i odciążeniem użytkownika są podłokietniki. Ich obecność pozwala zredukować obciążenie zarówno kręgosłupa, jak i ramion. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie kąta prostego (90 stopni) pomiędzy barkiem i przedramieniem, co ma kluczowe znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa pracy. Regulowane podłokietniki umożliwiają dostosowanie ich wysokości do indywidualnych parametrów użytkownika - np. wzrostu. Dostępne w niektórych modelach nakładki (przód-tył) pozwolą na ustawienie podłokietników na odpowiednią odległość od biurka - optymalna odległość podłokietników od mebla zapewni jeszcze większy komfort pracy i wygodę dla naszych pleców.


Wysokość sedziska – siedzisko krzesła powinna pozwolić użytkownikowi na przyjęcie wygodnej pozycji do pracy czy nauki. Optymalne ustawienie sprawia, że użytkownik ma stabilnie położone stopy na podłodze (nogi nie wiszą w powietrzu), przy jednoczesnym równoległym ułożeniu ud w stosunku do podłogi. Ponownie najlepszym ustawieniem jest zachowanie kąta prostego (90 stopni) pomiędzy udem i podudziem - taka pozycja będzie dla użytkownika najbardziej komfortowa i korzystna dla jego układu ruchowego.


Głębokość siedziska – odpowiednia głębokość siedziska zapewnia użytkownikowi wsparcie od ⅔ do ¾ długości uda. Ważne, aby zachować bezpieczną odległość ok. 2 cm chroniącą przed zmęczeniem i bólami nóg, pomiędzy krawędziami siedziska: przednią i podkolanową. Krzesła z regulacją głębokości siedziska pozwolą na dostosowanie go do potrzeb każdego użytkownika.Nawet najlepsze krzesło nie zastąpi ruchu

Niestety, nawet najlepiej skonstruowane i najbardziej ergonomiczne krzesło nie wyeliminuje wszystkich zagrożeń i niebezpieczeństw oraz skutków długotrwałego siedzenia, które prędzej czy później odczujemy na zdrowiu, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej profilaktyki.


Specjaliści twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem - oczywiście poza zainwestowaniem w dobry i dopasowany do naszej sylwetki i trybu pracy mebel - jest częsta zmiana pozycji z siedzącej na stojącą. Wystarczy minuta przerwy w pracy, przejście po pokoju i już organizm ma szanse na szybką regenerację. Taka profilaktyka jest bardzo pożyteczna dla naszego kręgosłupa - zmniejszamy poziom zmęczenia, mobilizujemy mięśnie do pracy, a w konsekwencji zwiększamy swoją wydajność i poprawiamy samopoczucie.


Szybkie, niewymagające dużego wysiłku częste zmiany pozycji wymagają oczywiście dobrego stanowiska pracy - najlepsze i najbardziej ergonomiczne biurka to takie, w których możliwa jest szybka zmiana wysokości blatu roboczego w meblu.


Nowoczesne biurka posiadają elektryczną regulację wysokości blatu - regulacja taka umożliwia podnoszenie i opuszczanie blatu roboczego zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Większość mechanizmów jest w pełni automatyczna - cały proces odbywa się dzięki specjalnym elektrycznym silniczkom, które wmontowane są w stelaż biurka.


Sterowanie wysokością i dowolne jej modyfikowanie jest bardzo proste i wygodne - całość odbywa się z użyciem panelu sterowania, który zamontowany jest pod blatem biurka. Dla wymagających użytkowników dodatkowym 'bajerem' może być wyświetlacz, który poinformuje użytkownika o aktualnej wysokości blatu, a także zapamięta pięć najczęściej używanych ustawień mebla.

Meble Biurowe PERSSON

Zielona Góra 67-176, ul. Staszica 15

od 10:00 do 18:00

email persson zielona góra
facebook persson zielona góra
persson sklep zielona góra