Zielona Góra, ul. Staszica 15

+48 68 451 75 85

logo persson Meble biurowe

Oświetlenie w biurze

Oświetlenie jest ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort pracy i zdrowie pracowników. Projektując ergonomiczne i bezpieczne miejsce pracy powinniśmy zacząć od odpowiedniego rozmieszczenia źródła światła, tak aby zapewniało optymalną widoczność i nie męczyło wzroku.


Przestarzałe żarówki żarowe w biurach to już przeszłość. Ich negatywny wpływ na ludzkie oko jest nam powszechnie znany. W trosce o komfort pracowników często stosowane jest nowoczesne oświetlenie LED.


Nie można lekceważyć kwestii oświetlenia w biurze. Niedobór i nadmiar światła jest szkodliwy do tego stopnia, że przebywania w takim pomieszczeniu przez 8 godzin dziennie może mieć negatywny wpływ na wzrok pracownika oraz niesie za sobą szereg innych skutków ubocznych.

Negatywne skutki złego oświetlania w biurze to:

  • ● zmęczenie oczu
  • ● postępująca ślepota
  • ● wady wzroku
  • ● znużenie
  • ● niższa efektywność
  • ● wycieńczenie organizmu
  • ● senność
oświetlenie zmęczony wzrok

Rygorystyczne wymagania stawiane oświetleniu biurowemu

Wielogodzinna i ciągła praca biurowa może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości, nie tylko na tle fizycznym, ale i psychicznym. Wśród często wymienianych są na przykład nadmierny stres, bezsenność, a nawet silna depresja. Między innymi dlatego wprowadzono rygorystyczne normy regulujące pracę biurową, które zapewniają między innymi odpowiednie oświetlenie miejsca pracy.

Naturalne źródła światła w biurze

Światło naturalne, które źródłem jest słońce, jest najlepiej przyswajalne dla ludzkiego oka. Jednocześnie z punktu ekonomicznego jest również najtańsze.


Zapewnienie do niego dostępu powinien być priorytetem dla projektantów przestrzeni biurowych, którzy muszą brać pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, liczbę okien oraz ich ułożenie względem pozycji słońca.

Oświetlenie pomocnicze w biurze – inwestycja w LED

W miarę możliwości biuro powinno być oświetlone w naturalny sposób przez odpowiednie rozmieszczenie świetlików lub okien.


Dopiero w razie konieczności należy zapewnić oświetlenie pomocnicze w postaci świetlówek, które również podlegają rygorystycznym normom. Najlepiej w tym celu użyć energooszczędnych świetlówek LED, które nie męczą wzroku, są bezpieczne i bardziej ekologiczne.

Normy natężenie światła w miejscu pracy

Norma PN-EN 12464-1 dotycząca oświetlenia w miejscach pracy określa, jakie natężenie powinno mieć światło w danych miejscach. Natężenie to wyraża się w jednostce LUX, który jest równy lumenowi na metr kwadratowy. Normy przewidują następujące natężenie:


  • 700 luxów - dla stanowisk biurowych, w których prowadzone są czynności projektowe
  • 500 luxów - dla stanowisk biurowych, przy których pracownicy obsługują komputery
  • 300 luxów - dla recepcji oraz stanowisk segregacji i kopiowania dokumentów
  • 200 luxów - dla archiwów i magazynów biurowych

Zbyt duże natężenie światła jest szkodliwe dla wzroku

Oświetlenie w biurze powinno być dopasowane do pory dnia oraz warunków atmosferycznych tak, aby zapewnić optymalną widoczność, zgodną z normą PN-EN 12464-1. Zbyt małe, ale również zbyt duże natężeni światła ma negatywny wsypały na ludzki wzrok, między innymi przez wysuszanie spojówki.


Dobrym pomysłem jest zamontowanie ściemniaczy automatycznych lub manualnych, dzięki którym pracownik będzie mógł samodzielnie regulować natężanie światła i dostosowywać je do swoich potrzeb.

PERSSON Meble Biurowe

Zielona Góra 65-176, ul. Staszica 15

Pon-pt: 8-17

Sob.: nieczynne

Niedz.: nieczynne

Aktualne godziny proszę sprawdzać w wizytówce Google.

email persson zielona góra
facebook persson zielona góra
persson sklep zielona góra

Profesjonalne-strony.com